Co zohlednit při výběru podlahového mycího stroje

S narůstající automatizací procesů se zvyšuje i obliba podlahových mycích strojů. V provozech, jako jsou nemocnice a ÚSP, již není prakticky možné hloubkově uklízet podlahy bez čisticích strojů.

Vybrat vhodný mycí stroj je díky velké nabídce na trhu poměrně složité. Doporučujeme proto zvážit mnoho faktorů, otázek:

1. Velikost, členitost a povrch podlahy

Projděte si plochu, která se má uklízet. Naměřte ji a zohledněte veškeré uličky, nábytek, dveře aj.

2. Typ podlahy a znečištění

 • Jaký je typ podlahy?
  Obecně platí, že na nerovné nebo strukturované podlahy, jako je například keramická dlažba, je vhodnější použití kartáčů (hlavně z důvodu nižšího opotřebení než je tomu u padů).
  Kartáče se také používají i na více znečištěných plochách zejména u nečistot lepivého a kumulativního charakteru, kdy u padů dojde k „naplnění“ padu nečistotami a pad se tak stává rychle neúčinný. Pady lze pak použít nejlépe na rovných plochách a podlahách typu linolea, PVC, gumy, ale také například na leštěných betonových průmyslových podlahách, kde záleží opět na množství a typu nečistot. Také je potřeba brát v úvahu, zda jsou plochy ošetřené polymerem či nikoliv a podle toho se pak volí tvrdost kartáče nebo tvrdost padu.
 • Jaký je typ a míra znečištění?
  Běžně se doporučuje, před samotným použitím mycího stroje, zamést veškeré nečistoty. Ve skladech a průmyslu však obvykle naleznete různé třísky, nedopalky apod. V takových případech lze kromě klasických zametacích strojů zvážit mycí stroje s válcovým kartáčem (BS) jako je např. Comac C85 BS, Optima 90 BS.
Mycí stroj s válcovým kartáčem v 1 kroku vyleští mramor a posbírá krabičky od cigaret

3. Vlastnosti a parametry mycího stroje

 • Nachází se v uklízeném prostoru elektrické zásuvky a v jakém rozestupu?
  Bateriové mycí stroje umožňují pohodlnější mytí podlah, členitých prostor, ale je neustále důležité myslet na dobíjení. Kabelové mycí stroje (na elektrický pohon) pracují nepřetržitě, ale pro některé provozy může být délka přívodního kabelu omezující a též méně pohodlná. Jsou nevhodné pro členité prostory a je nutné dbát na bezpečnost (riziko poškození kabelu). Mycí stroje se sedící obsluhou se nabízí výhradně v bateriové verzi.
  Kromě klasických baterií existují i LiFePo4 baterie. Přes zdánlivě vyšší pořizovací náklady poskytují řadu benefitů (dobití na 80 % za 2 hodiny, umožňují částečné nabíjení, bezpečnost, výdrž po celou dobu životnosti stroje).
 • Chodící nebo sedící mycí stroj?
 • Mycí stroje se sedící obsluhou jsou vždy produktivnější (vyšší rychlost úklidu, větší objem nádrží), bezpečnější a pohodlnější pro obsluhu. Jsou vhodné pro úklid větších a volnějších ploch. Stroje s chodící obsluhou Comac nebo Wetrok lze zpravidla zakoupit za nižší pořizovací cenu a je na výběr i kabelová verze. Jsou vhodné pro úklid menších a středně velkých ploch, přičemž se také využívají na velkých objektech pro domývání míst kolem stěn a také členitějších prostor.
 • Mycí stroje s pojezdem nebo bez pojezdu?
  Čisticí stroje s pojezdem jsou daleko pohodlnější na obsluhu než bez něj.
 • S jedním nebo dvěma kartáči ?
  Čistící stroje se dvěma kartáči mají lepší účinnost vzhledem k vyššímu měrnému přítlaku. Zároveň vykazují výrazně lepší směrovou stabilitu a neodhazují pevné nečistoty do boku.
 • Jak vysoký přítlak kartáčů je potřeba vzhledem k různým typům podlah přítomných na objektu?

4. Četnost úklidu podlah

 • Musí se celá plocha čistit denně a najednou nebo je možné plochu rozdělit tak, že bude celá plocha vyčištěna 2-4x za týden?
  U bateriových mycích strojů je potřeba zvážit maximální kapacitu baterií, tj. pracovní výdrž.
 • Jak velké nádrže jsou potřeba pro čištění?
 • Je nezbytné mít čistící roztok pro celou čištěnou plochu nebo je možné doplňovat nádrže během čištění?

5. Financování

Kromě klasického zakoupení nového mycího stroje nabízíme možnost zapůjčení (krátkodobého/dlouhodobého pronájmu) a bazaru (repasované mycí stroje po celkovém servisu a výměně vadných dílů).

Před vlastním pořízením úklidové techniky vám rádi předvedeme jakýkoliv podlahový mycí stroj nebo úklidovou techniku přímo na vašem objektu.

Podobné příspěvky