Jednokotoučový stroj při práci

Jednokotoučové mycí stroje – typy, základní čištění

Jednokotoučové stroje jsou skvělými pomocníky při čištění různých druhů podlah – dřevěných parket, tvrdých podlahových krytin, koberců apod. Výměnou padu/kartáče určíte, pro jaký účel bude stroj použit (drhnutí, leštění, hloubkové čištění).

Jednokotoučové stroje dle míry a odolnosti znečištění

 1. Běžné znečištění
  Při běžném znečištění (např. v rámci denním úklidu kuchyní, nebo v prostorách ošetřených polymerem) doporučujeme zvolit jednokotoučové mycí stroje s planetovou převodovkou a nylonovými koly jako TP 43 G. TP 43 G je vhodný na linolea, umělé podlahy a jemné (bytové) koberce.
 2. Odolné znečištění
  V případě úklidu odolnějších nečistot (zpravidla při občasném čištění cca 1x měsíčně) zvolte řadu mycích strojů TS – TS 43 1800. Stroj TS 43 1800 je vybaven planetovou převodovkou s ocelovými koly a je velmi vhodný pro hloubkové čištění, na odolnější nečistoty, zátěžové koberce, strhávání vosků apod.
Jednokotoučový mycí stroj při čištění podlah

Jednokotoučové stroje dle typu čištění

 1. Klasické jednokotoučové stroje
  Jednodušší typy strojů, například TP 43 G pro běžné čištění podlahových krytin bez postranních koleček. Zpočátku je nutné zaškolení (poskytujeme zdarma) a praxe obsluhy.
U klasických strojů se uklízí zprava doleva a zpět (v pruzích)
Rotační pohyb kartáče/padu
 1. Orbitální jednokotoučové stroje
  Velice účinné hloubkové čištění (vyšší hmotnost stroje, orbitální způsob čištění) při pohybu vpřed i vzad. Snadnější ovladatelnost díky postranním kolečkům – viz model TOR 43 EXTRA. Při práci není potřeba stroj vyvažovat. Nižší spotřeba vody, chemie, energie i času (nižší koncentrace čisticího roztoku).
Orbitální a rotační čištění podlah

2v1
Orbitální i rotační čištění stroje současně. Vzniklé vibrace umožňují hloubkové rovnoměrné čištění podlahových krytin.

TOR 43 Extra - směry čištění podlah

Čistí vpřed i vzad
Účinné čištění při pohybu vpřed i vzad. Snadné otáčení stroje.

Snadné čištění rohů a schodů

Pro snadné čištění hůře dostupných míst (rohů, schodů a zákoutí) doporučujeme vibrační stroj Mi-TOR Orbital. Je užitečný pro všechny malé a těžko přístupné prostory, které je potřeba vyčistit a dezinfikovat – pod radiátory apod. Speciální rohový pad umyje vodorovné i svislé plochy schodů.

Mi-TOR Orbital – pomocník pro hůře dostupná místa

Základní čištění před pokládkou polymerů

Před samotnou pokládkou polymerů je nutné vyčistit podlahu od všech zbytků, znečištění. Je důležité zvolit správnou kombinaci jednokotoučového stroje a čisticího prostředku (např. alkalický přípravek Cleamen 145).

Postup základního čištění

 1. Připravte roztok základního čisticího prostředku dle doporučené koncentrace.
 2. Naneste jej pomocí jednokotoučového stroje a drhnoucího kartáče. Podlahu uklízejte po úsecích a v polovině navažte.
 3. Po 2-3 metrech vysajte roztok s nečistotami vodním vysavačem.
 4. Neutralizace – umyjte podlahu čistou vodou.
 5. Podlahu nechte vyschnout 24 hodin.
 6. Naneste polymerovou disperzi pomocí širokého plochého mopu.
 7. Podlahu nechte vyschnout 2-3 hodiny.
 8. Naneste další vrstvu polymerové disperze a opět nechte vyschnout.
Stroj TP 43 G při školení obsluhy

Co je polymer a polymerová disperze

Polymery jsou dlouhé molekulové řetězce z přírodních (např. celulóza, škrob) nebo syntetických látek. V užším slova smyslu jsou jimi míněny plasty. Mohou být rozpustné/nerozpustné ve vodě.

Polymerová disperze

Obsahují polymery, tenzidy působící jako emulgátory popř. dispergační činidla, vodu, konzervační prostředky a případně i ionty kovů. Vytvářejí tvrdé až velmi tvrdé ochranné vrstvy podlah, které jsou odolné proti vzniku šlápot a účinně odpuzují nečistoty.

Jednokotoučový mycí stroj při drhnutí podlahy

Kontaktujte nás a zvolíme pro Váš úklid optimální řešení, proškolíme personál a zajistíme servis včetně dodávek úklidové chemie (a doporučení vhodné koncentrace).

Podobné příspěvky